9 Eylül 2015 Çarşamba

soru:Mehtap Tv deki program yapan hocalar şahin alpay'a ne der acaba? cevap:hiç.üç maymunu oynayacaklardır.Allah'ın âyetlerine laf dememek gerekir.
Laf ile Söz arasında birbirlerine benzeseler de fark vardır. Laf kelimesinin toplam altı anlamı arasında dört tanesi olumsuzdur.
1 "uygulamaya değer ve imkânı bulunmayan boş söz",
2 "ölçüsüz, lüzumsuz söz, manasız iddia," 
3 "kötü söz"
4 "bir değer ve mana ifade etmez, olmayacak şey anlamında hafifseme hitabı"
Söz kelimesinin toplam onbir anlamı arasında sadece onbirinci anlam olarak "dedikodu" anlamı verilmiştir.
Geleneğimizde Allah'ın âyetleri ve Hz. Peygamber'in ifadeleri için söz ifadesi kullanılır. Laf ifadesi kullanılmaz.
Şimdi Bakara Sûresi'nin 154. âyeti ilgili yorum yapan zatın sözlerine bakalım:
"(Bizim dinimize göre) dedi.. (Şehitler ölmez, yaşamaya devam ederler) dedi. Bu ne demek yani? Ben çok merak ettim yani.. Bizim bunca askerimizin, polislerimizin aileleri, anneleri, babaları, eşleri, çocukları, kardeşleri.. nasıl karşılıyorlar böyle lafları.. Bu lafın manası şu açıkçası.. Üzülmeyin.. Üzülecek bir şey yok. Onlar zaten yaşıyorlar.. Ölmediler. Cennete gittiler. Yahut yaşıyorlar.. Yahu...."

Allah size Kitab (Kur'an)da: "Allah'ın âyetlerinin inkâr edildiğini ve onlarla alay edildiğini işittiğiniz zaman, başka bir söze geçmedikleri müddetçe, o kâfirlerle oturmayın. Aksi halde siz de onlar gibi olursunuz" diye hüküm indirdi. Muhakkak ki Allah, münafıkların ve kâfirlerin hepsini cehennemde toplayacaktır.Nisa Suresi /140

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder